تمشک خشک

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌ها برای ماندگاری بیشتر مواد غذایی، خشک کردن آن است، به ویژه برای میوه‌ها که احتمال خراب شدن آن‌ها خیلی زیاد است. شما در طول 24 ساعت شبانه روز مجبور خواهید شد این میوه را مصرف کنید و آن لذت ببرید.

نحوه‌ی خشک کردن تمشک

  1. توسط دستگاه خشک کن میوه
  2. با استفاده از فر

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه خشک کن میوه

زمانی که می‌خواهید تمشک‌ها را داخل دستگاه میوه خشک کن قرار دهید. سعی کنید از تمشک‌های سفت استفاده کنید که خیلی رسیده نباشند، زیرا در صورتی که خیلی رسیده باشند ممکن است از بین بروند. از روی رنگ تمشک‌ها می‌توانید تشخیص دهید که آن‌ها رسیده یا نارس هستند. معمولا تمشک‌هایی که قرمز روشن هستند خیلی نارس و ترش می‌باشند و تمشک‌های رسیده تیره هستند.
در مرحله‌ی بعدی تمشک‌ها را داخل صافی بریزید و کاملا شستشو دهید.

بعد از پایان شستشو، تمشک‌ها را به صورت یک لایه روی یک حوله کاغذی مخصوص منظم در کنار یکدیگر بچینید بدون آنکه روی همدیگر قرار بگیرند. سپس داخل دستگاه قرار بدهید تا آب اضافی آن کاملا گرفته شود. تمامی‌ تمشک‌ها را روی سینی‌های خشک کن بچینید. برای اینکه تمشک‌ها به خوبی خشک شوند و فرایند خشک شدن آن‌ها خیلی سریع اتفاق بیفتد خوب است که آن‌ها را با فاصله از یکدیگر بچینید.

نحوه‌ی خشک کردن تمشک

سپس آن‌ها را زیر و رو کنید تا آب حفره تخلیه شود. در مرحله‌ی بعدی روی آن‌ها را با آب لیمو اسپری کنید تا تغییر رنگ ندهند.

سنتی‌ها را داخل دستگاه خشک کن قرار دهید و در دمای 133 تا 140 درجه فارنهایت تنظیم کنید. زمانی که تمشک‌ها کاملا آبشان را از دست می‌دهند، کاملا سبک و ترد می‌شوند.

استفاده از فر

یکی دیگر از روش‌هایی که شما می‌توانید برای خشک کردن میوه‌های آبدار مانند تمشک‌ها از آن‌ها استفاده کنید. این است که آن‌ها را داخل سینی فر با فاصله از هم قرار دهید و تا گردش هوا به خوبی انجام شود و آب اضافی آن کاملا گرفته شود.

با انجام دادن مراحل زیر شما می‌توانید آب تمشک را کاملا از بین ببرید:

تمشک‌ها را با استفاده از صافی به خوبی شستشو دهید. سپس آن‌ها را روی حوله‌های کاغذی یا پارچه‌ای با فاصله از یکدیگر قرار دهید تا خشک شوند.
سپس بر روی سطح سینی یک کاغذ روغنی پهن کنید و تمامی‌ تمشک‌ها را با فاصله از همدیگر بچینید تا با گردش هوای گرم تمشک‌ها خیلی سریع آب خود را از دست بدهند و خشک شوند.

میزان دمای فر باید بین 150 درجه فارنهایت باشد. فراموش نکنید که درب فر را باید نیمه باز نگه دارید و به مدت 6 ساعت داخل فر بماند. بعد از این مدت بررسی کنید. در صورتی که تمایل دارید که تمشک شما کم آب و منعطف باشد می‌توانید آن‌ها را از فر خارج کنید، اما در صورتی که می‌خواهید خشک و ترد باشد اجازه دهید به مدت 8 ساعت داخل فر با دمای 150 درجه فارنهایت بماند تا نتیجه دلخواه شما حاصل شود.

روش‌های نگهداری تمشک خشک

روش‌های نگهداری تمشک خشک

1. تمشک‌هایی که کم آب هستند یعنی کاملا ترد و خشک نیستند پیش از بسته بندی باید کاملا خنک شده باشند. در صورتی که تمشک‌ها را بدون اینکه اجازه دهید تا خنک شوند بسته بندی کنید، باعث می‌شود که داخل بسته بندی رطوبت ایجاد شود و تمشک‌های شما در مدت کوتاهی خراب می‌شوند و دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

2. بهترین شیوه بسته بندی تمشک‌ها به این صورت است که شما آن‌ها را داخل یک ظرف شیشه‌ای درب بسته نگهداری کنید. سپس به مدت 7 تا 10 روز در آنجا نگه دارید. حداقل روزی یک مرتبه شیشه را تکان دهید تا گردش هوا انجام شود، اما در صورتی که متوجه شدید که میعان شدید است روند خشک کردن تمشک‌ها را مجدداً تکرار کنید.

3. تمشک‌هایی که کم آب هستند را باید در ظروف درب بسته یا کیسه‌های زیپ دار در فریزر نگهداری کنید.

4. بعضی از افراد هنگام شستشوی تمشک از گوگرد استفاده می‌کنند. برای بسته بندی این نوع تمشک‌ها آن‌ها را در شیشه‌ها یا ظروف غیر فلزی نگهداری کنید. خوب است که پیش از قرار دادن آن‌ها در ظرف فلزی آن‌ها را داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارید.

5. چنانچه که این کار انجام نشود، گوگرد تحت تاثیر فلز واکنش نشان می‌دهد و در نهایت باعث می‌شود که تمشک‌ها طعم بدی بگیرند.

6. برای بسته بندی تمشک‌ها بهتر است از بسته‌های کوچک استفاده کنید. زیرا به حفظ شادابی و نشاط آن کمک می‌کند. در ضمن نیز خطر آلودگی را به حداقل می‌رساند. با قرار دادن بسته بندی‌های جداگانه هر زمان که نیاز دارید به همان اندازه بر می‌دارید این کار از باز و بسته شدن مدام درب ظرف جلوگیری می‌کند؛ زیرا در صورتی که رطوبت به میوه‌های خشک برسد باعث فاسد شدن تمشک‌ها می‌شود.

7. با هر بسته بندی تاریخ پردازش و بسته بندی محصول را ذکر کنید.

8. ظروف بسته بندی حاوی تمشک خشک را در یک محیط خنک؛ تاریک و خشک نگهداری کنید. حتی می‌توانید آن‌ها را داخل فریزر نیز نگهداری کنید این کار باعث ماندگاری بیشتر تمشک می‌شود با روش‌های مطرح شده شما می‌توانید به مدت یک سال تمشک را در منزل خود نگهداری کنید بدون اینکه خطر یا آسیبی آن را تهدید کند.

9. در صورتی که به صورت آماده و بسته بندی شده تمشک خشک یا هر میوه خشک دیگری را از فروشگاه فروش میوه خشک خریداری می‌کنید باید حتما به تاریخ انقضای آن که روی بسته برچسب می‌خورد توجه کنید. این برچسب نشان از استاندارد و با کیفیت بودن محصول است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *