خربزه خشک

خربزه خشک ظاهری گرد یا دراز دارد با بافتی نرم و آبدار که بسیار خوشمزه و شیرین است که در میوه‌های کاملا رسیده دیده می‌شود. معمولا این میوه به رنگ زرد کمرنگ یا نارنجی که در زیر زمین رشد می‌کند این میوه نوعی ملون است از خانواده کدونیان است.

انواع مختلف خربزه خشک

خربزه خشک انواع مختلفی دارد که در سراسر جهان رشد می‌کند. اما بیشتر دو نمونه از این میوه در بازار به وفور یافت می‌شود.

 • خربزه آمریکای شمالی
 • خربزه خشک اروپایی

خربزه آمریکای شمالی

این نمونه از ملون در ایالت متحده آمریکا بیشتر مرسوم است. خربزه‌های خشک به رنگ سبز کمرنگ متمایل به زرد با محتویات گوشتی شیرین و آبدار است.

خربزه خشک اروپایی

این خربزه خشک، دارای پوستی سبز رنگ و شیاردار دارد که کاملا با خربزه آمریکایی شمالی فرق دارد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید حدوداً 90 درصد از خربزه خشک از آب است. یک فنجان از خربزه خشک تنها 60 کالری دارد. خربزه خشک به علت داشتن کالری فراوان بسیار خوشمزه و سالم است.

فواید درمانی خربزه خشک

چیپس خربزه بسیار طعم لذت بخش و خوبی دارد که برای سلامتی، پوست و مو نیز بسیار مفید است.
از فواید درمانی خربزه خشک می‌توان اشاره کرد به:

 1. تقویت سیستم ایمنی بدن
 2. سلامت قلب و عروق
 3. پیشگیری از سرطان
 4. مبارزه با استرس
 5. بهبود بینایی
 6. پیشگیری از نفروپاتی دیابتی
 7. درمان ریه
 8. بهبود بی‌خوابی
 9. تسکین دادن اختلالات قاعدگی
 10. تناسب اندام با میوه خشک

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

خربزه خشک شده

1. تقویت سیستم ایمنی بدن

چیپس خربزه بدون تاثیر از شرایط جوی و آب و هوایی می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و از ایجاد سایر بیماری‌هاجلوگیری کند.
این میوه خشک خوشمزه سرشار از ویتامین C و A است که با تحریک کردن سلول‌های سفید خون در بدن، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. گلبول‌های سفید خون که مکانیزم دفاعی بدن شما را بر عهده دارند مانع از هجوم اجسام خارجی به بدن شما می‌گردد.
چیپس خربزه منبع غنی از ویتامین A، مواد معدنی، پتاسیم، فیبر است.

همچنین از عفونت‌هایی که بدن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد نیز جلوگیری می‌کند.
ویتامین C که یک اکسیدان بسیار قوی است با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌کند. رادیکال‌های آزاد برای پوست بسیار خطرناک هستند و باعث پیری زودرس می‌شوند. اضافه کردن خربزه خشک در برنامه غذایی خود می‌تواند شما را از پیری زودرس نجات دهد.
قیمت میوه خشک خربزه با توجه به نوع و کیفیت آن در بازار نوسان دارد.

2. سلامت قلب و عروق

در جامعه امروزی و شرایط کنونی مشکلات مربوط به قلب بسیار رایج است. زیرا اگر می‌خواهید قلبی سالم داشته باشید بهتر است حتما خربزه خشک را امتحان کنید. خربزه خشک به دلیل داشتن پتاسیم باعث کنترل فشار خون شما می‌گردد و شما می‌توانید قلبی سالم داشته باشید این ماده معدنی مانع از افزایش یافتن فشار خون شما می‌گردد و از خطرات سدیم به بدن جلوگیری می‌کند.
در خربزه خشک به وفور آدنوزین یافت می‌شود که بسیار برای قلب مفید است از فواید بی نظیر آن رقیق کنندگی خون را می‌توان نام برد.
این ماده مانع از رقیق شدن خون می‌گردد و از لخته شدن خون در سیستم قلبی عروقی پیشگیری می‌کند. از فواید این میوه با ارزش که منبع غنی از ویتامین C است از تصلب شرایین، سفت شدن عروق و سکته‌ها جلوگیری می‌کند.

خربزه خشک شده

3. پیشگیری از سرطان

خربزه خشک میوه موثر و تاثیرگذار برای پیشگیری از سرطان است مصرف غذاهایی که در سبد غذایی خود قرار می‌دهید می‌توانید از این بیماری کشنده که نامش سرطان است جلوگیری کنید.
خربزه خشک مقدار بسیار زیادی ویتامین C دارد که می‌تواند مانع از رادیکال‌های آزاد در بدن شود و آن‌هارا برطرف سازد. این رادیکال‌های آزاد بسیار آسیب‌زا هستند چون به سلول‌های بدن هجوم می‌آورند و منجر به رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. مراکز و فروشگاه‌های فروش میوه خشک به صورت فله‌ای و جزئی این میوه خشک خوشمزه را توزیع می‌کنند.

4. مبارزه با استرس

نوشیدن یک لیوان آب خربزه خشک می‌تواند تمام استرس‌های روزانه شما هنگامی‌که می‌خواهید به فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید کمک می‌کند. پتاسیم موجود در خربزه خشک باعث منظم کردن ضربان قلب شما و همچنین ذخیره اکسیژن را برای مغز افزایش می‌دهد به همین خاطر موجب می‌گردد که شما آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید.
خربزه خشک دارای سوپراکسید دیسموتاز است که با کم کردن فشار خون و آرامش عروق یا از استرس جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از مرگ سلول‌هایی که ناشی از استرس اکسیداتیو است باید از این ماده معدنی استفاده کنید.
سلامت روان با مصرف میوه خشک تضمین می‌شود.

5. بهبود بینایی

برای داشتن چشم‌هایی سالم بهتر است از خربزه خشک استفاده کنید. این ماده معدنی دارای بتاکاروتن است که به بهبود بینایی شما کمک می‌کند بتاکاروتن‌های موجود در خربزه خشک هنگام مصرف آن در بدن تبدیل به ویتامین A می‌کند که مانع از به وجود آمدن آب مروارید و سلامت چشم شما موثر خواهد بود.
طبق مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته شده توسط محققان و پژوهشگران مصرف منظم غذاهایی که دارای ویتامین بالایی هستند می‌تواند خطر افزایش آب مروارید را تا 40 درصد کمتر کنند.

6. پیشگیری از نفروپاتی دیابتی

یک از مشکلات کلیوی نفروپاتی است که در آن سلول‌های کلیه به صورت خطرناکی آسیب به بدن می‌رساند. آب خربزه خشک که به اکسیکین گفته می‌شود می‌تواند مشکلات کلیوی شما را برطرف سازد.
خربزه خشک که حاوی گلیسمی‌ پایینی است به این منظور که فروکتوز و گلوکز در خربزه خشک، حاوی قندهای ساده است. به همین خاطر این میوه به بیماران دیابتی و افراد ی که از چاقی رنج می‌برند آسیبی نمی‌رساند.

خربزه خشک شده

7. درمان ریه

یکی از موثرترین مواد غذایی که بسیار مفید برای ریه‌هااست همین خربزه خشک می‌باشد مصرف منظم و به موقع خربزه خشک، از دست رفتن ویتامین A موجود در بدن را به علت سیگار کشیدن یا در معرض قرار گرفتن سیگار به وجود آمده است را بهبود می‌بخشد.
از مزایای دیگر این ماده معدنی کمک به جوان‌سازی ریه‌ها به خصوص برای سیگاری‌هایی که ریه‌های‌شان به علت مصرف سیگار از بین رفته و دچار آسیب شده است بسیار موثر است.

8. بهبود بی‌خوابی

آیا می‌دانستید که با مصرف خربزه خشک در رژیم غذایی‌تان بتوانید خواب آرامش بخش‌تری داشته باشید. خربزه خشک به دلیل داشتن خاصیت‌های آرام بخش قوی حاوی ترکیباتی فوق العاده که موجب می‌شود که اعصاب آرام‌تر و استرس شما را کمتر می‌کند.
به همین منظور با آرام کردن سیستم عصبی افراد مبتلا به بی‌خوابی یا کم خوابی باعث می‌شود که اختلالات خوب خود را برطرف نمایند.

9. تسکین دادن اختلالات قاعدگی

یکی از دردناک‌ترین و آزاردهنده‌ترین دوره‌ها برای خانم‌ها همین دوره قاعدگی است. چنانچه شما از دسته افرادی هستید که از این دوران بسیار احساس درد می‌کنید می‌توانید خربزه خشک را امتحان کنید تا به فواید منحصر به فرد آن دست یابید.
خربزه خشک حاوی ویتامین C که باعث تنظیم شدن جریان خون قاعدگی و بهبود دردها در خانم‌ها می‌گردد. مصرف منظم و مرتب خربزه خشک در دوران قاعدگی می‌تواند جریان خون و لخته شدن خون را به طور چشمگیری کاهش دهد و فرد را از سایر مشکلات قاعدگی خلاص کند. البته از این میوه خشک برخی از مواقع به عنوان تحریک قاعدگی می‌توان استفاده نمود.

10. تناسب اندام با میوه خشک

این میوه خشک که میزان بسیار کمی‌ کالری و فیبر بالایی دارد می‌تواند وزن شما را به طور شگفت‌آوری پایین بیاورد.
با خوردن مقدار قابل توجهی خربزه خشک می‌توانید مصرف کالری خود را تنظیم کنید. فیبر برای کاهش وزن خیلی موثر و سودمند است چون زمان بیشتری می‌برد تا از معده تخلیه شود و وارد سیستم گوارشی گردد به همین خاطر موجب می‌گردد که برای مدت زمان بیشتری شما احساس سیری کنید.
قیمت میوه جات خشک شده با توجه به خواص خوبی که دارند، بسیار مناسب و مقرون به صرفه می‌باشد.

این روند کند گوارشی از پرخوری پیشگیری می‌کند. در ضمن از غذاهایی که غنی از فیبر و در واقع دارای حجم زیادی دارند و فضای زیادی از معده را اشغال می‌کنند موجب می‌گردد که احساس سیری کنید و مانع از خوردن بلافاصله وعده‌های غذایی می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *