توت سفید

روش‌های مختلفی برای خشک کردن توت سفید وجود دارد؛ اما اینکه چطور می‌توانید توت سفید را خشک ‌کنید که سیاه نشود نیاز به مهارت و ترفندهای خاصی که قصد داریم در این گفتار به آن بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین شیوه خشک کردن توت سفید

همانطور که می‌دانید توت سفید میوه‌ای بهاری است. روش‌های متنوعی برای خشک کردن این میوه خوشمزه و مفید وجود دارد که هر کدام زمان خاصی طول می‌کشد و لازم است، بر اساس تجربه‌ای که در طول این سال‌ها حاصل شده است دریافته‌ایم که هر چه قدر سرعت روش خشک کردن میوه بیشتر شود، کیفیت آن هم افزایش خواهد یافت.

نحوه خشک کردن توت سفید

همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای خشک کردن توت سفید وجود دارد؛ اما یکی از روش‌های سنتی و ابتدایی کمک گرفتن از نور خورشید است. توت‌ها را بشویید سپس داخل یک آبکش بریزد و اجازه دهید تا کاملا آب آن گرفته شود.
در مرحله بعدی یک پارچه نخی تمیز بر روی سطحی صاف مقابل نور خورشید پهن کنید. سپس توت‌ها را روی آن بریزید و سعی کنید که توت‌ها روی هم قرار نگیرند سپس به مدت 3 یا 4 روز اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.

نحوه خشک کردن توت سفید

خشک کردن توت سفید با مایکروفر

در این روش شما توت‌های شسته شده را داخل سینی مایکروفر بچینید سپس دستگاه را بر روی سیستم خشک‌کن تنظیم کنید. این روش بر روی کیفیت محصول شما تاثیر نامطلوبی نمی‌گذارد و خیلی سریع میوه‌ها خشک می‌شوند. زمانی که قصد دارید توت‌ها را با مایکروفر خشک‌کنید بایستی حتما یک پارچه تمیز روی توت‌ها بکشید سپس کمتر از 3 دقیقه توت‌های شما کاملا خشک می‌شود.

خشک کردن توت سفید در فر

یکی از روش‌های خانگی برای افرادی که دستگاه میوه خشک کن در دسترس ندارند بسیار مناسب است. برای این کار کافی است کف سینی فر را با کاغذ روغنی پوشش دهید سپس توت‌ها را با فاصله داخل سینی بچینید این کار به شما کمک می‌کند تا بعد از فرایند خشک شدن توت‌ها، آن‌ها به کف سینی نچسبند. سپس فر را بر روی دمای 71 درجه سانتی گراد تنظیم کنید بعد از گرم شدن فر سینی را داخل فر بگذارید. مدت زمان خشک شدن کامل توت سفید 1 ساعت الی 3 ساعت می‌باشد.

استفاده از دستگاه خشک‌ کن

امروزه اهمیت تجارت میوه خشک زیاد شده است، روش دیگری که امروزه بسیار متداول شده است استفاده از دستگاه‌های خشک‌ کن میوه است که می‌توانید به راحتی از این دستگاه استفاده کنید و تمامی میوه‌های خود را خشک نمایید این دستگاه با حرارت کم آب میوه‌ها را تبخیر می‌کند و به دلیل وجود داشتن المنت برقی در کف دستگاه که به شکل مشبک است و روی آن‌ها هواکش قرار دارد میوه‌ها به صورت یکنواخت خشک می‌شوند.

با توجه به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک‌ کن، ظرف یک شبانه ‌روز زمان نیاز است تا میوه‌ها به صورت کامل خشک شوند. برای خشک کردن توت‌های سفید با دستگاه میوه خشک‌ کن باید آن را روی 57 درجه سانتی گراد قرار دهید تا ظرف مدت 14 الی 18 ساعت توت‌ها کاملا خشک شوند.

نکته مهم در مورد سیاه نشدن توت سفید

1. بعد از برداشت توت سفید لازم است که توت‌ها را برای مدتی در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید تا سیاه نشوند؛ در این روش توت‌ها پس از اینکه کمی نیمه خشک شدند آن‌ها را به سیاه انتقال دهید تا به صورت کامل خشک شوند.

2. چنانچه که از دستگاه میوه خشک‌کن یا فر برای خشک کردن توت سفید استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که حرارت کم و به صورت یکسان به تمامی توت‌ها پخش شود تا مشکلی برای رنگ و کیفیت توت‌ها ایجاد نشود.

3. برای اینکه از سیاه شدن توت سفید جلوگیری شود می‌توانید مقدار کمی آبلیمو به توت‌ها اضافه کنید.
البته کیفیت، رنگ و بسیاری از ویژگی‌های توت خشک بسته به شیوه خشک کردن آن دارد. برای خشک کردن توت سفید باید زمان و حوصله بیشتری نسبت به سایر میوه‌ها به خرج دهید تا بتوانید میوه‌های خشک با بهترین کیفیت تولید کنید.

دلایل سیاه شدن توت‌های سفید خشک شده

یکی از مهم‌ترین دلایل سیاه شدن توت‌های سفید خشک شده این است که یا به صورت کامل مقابل آفتاب قرار گرفته است تا خشک شود یا اینکه مطلقاً داخل سایه قرار دارد هر دوی این مواد باعث سیاه شدن توت‌های سفید می‌شود باید در نظر داشته باشید که برای خشک کردن توت سفید در معرض آفتاب باید یک گذاشت 3 الی 4 روز توت‌ها را به مدت  یک هفته داخل سایه پهن کنید تا فرایند خشک شدن به صورت کامل انجام شود.

ممکن است نگران باشید که در طی فرایند خشک شدن توت سفید حشراتی بر روی آن بنشیند در این صورت شما می‌توانید یک پارچه توری روی آن بکشید. توجه داشته باشید که ممکن است مورچه‌ها نیز به توت‌های شما دستبرد بزنند در این صورت باید هنگام انتخاب محل دقت کنید که کنار لانه مورچه‌ها نباشد.

توجه داشته باشید زمانی که اقدام به خشک کردن توت سفید در مقابل آفتاب می‌کنید بایستی هوا کاملا آفتابی و بدون وزش باد باشد. چنانچه گمان می‌کنید که ممکن است باد بوزد باید حتما توت‌ها را جمع کنید و از روش‌های دیگری برای خشک کردن استفاده کنید.

هنگام خشک کردن توت از توت‌هایی که کاملا رسیده است استفاده کنید. بهتر است توت‌هایی که می‌خواهید خشک‌کنید را خودتان از درخت بچینید و یا با استفاده از یک پارچه با تکان دادن درخت آن‌ها را جمع‌آوری کنید و به هیچ عنوان از توت‌هایی که روی زمین ریخته شده‌اند استفاده نکنید.

برای جلوگیری از سفت شدن یا سیاه شدن توت‌های سفید خشک شده بهتر است بعد از خشک شدن کامل توت‌ها آن‌ها را داخل یک ظرف شیشه‌ای درب بسته داخل یخچال نگهداری کنید. در نهایت اگر شرایط خشک کردن توت را ندارید، از مراکز فروش میوه خشک این محصول را با کیفیت بالا تهیه کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *