اصول بهداشتی

یکی از نوآوری‌هایی که در رابطه با میوه‌های گوشتی ایجاد شده است به کار بردن دستگاه میوه خشک کن است. خشک کردن میوه در زمان‌های گذشته نیز وجود داشته است با این حال شکل امروزی آن به شدت متفاوت از گذشته خواهد بود، در نهایت این که میزان به کار بردن تمامی میوه‌ها برای خشک کردن الزامی نبوده است و به کار برده نمی‌شده است.

با این حال اندک میوه‌هایی بوده‌اند که برای خشک کردن از آن‌ها استفاده می‌شده است در نتیجه این که تنوعی در میوه خشک وجود نداشته است. در زمان حاضر با توجه به این که دستگاه‌های زیادی ایجاد شده است که می‌توان با به کار بردن آن‌ها به خوبی میوه‌های متنوعی را خشک کرد دیگر از هر میوه‌ای که در طبیعت وجود دارد می‌توان خشک آن را ایجاد کرد.

میوه خشک و رعایت بهداشت

یکی از نکات مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که بتوان تمامی اصول بهداشتی را در خشک کردن میوه انجام داد. ایجاد اصول بهداشتی باید به صورتی باشد که بتوان به راحتی میوه خشک‌های ایده آلی را به دست آورد در هر صورت بهداشت میوه می‌تواند در ابتدایی‌ترین حالت در مواقعی که میوه برداشت می‌شود رعایت کرد با این حال رعایت بهداشت در ابتدای امر کمی مشکل خواهد بود.

شستشو مناسب

یکی از کار‌هایی که برای میوه‌هایی که قرار است در دسته میوه خشک قرار داده شوند این است که بتوان به خوبی آن‌ها را تمیز کرد.

استفاده از محلول‌های ضدعفونی و تمیز کننده به همراه آب زیاد باعث می‌شود که میوه به راحتی تمیز شود با این حال تمیز کردن میوه نیاز به کار‌های خاصی نخواهد داشت. با این حال باید اصولی که برای رعایت بهداشت ضروری است را در خشک کردن میوه رعایت کرد.

اصول بهداشتی در میوه خشک

دستکش

یکی از نکاتی که برای این کار باید در نظر گرفته شود دستکش است با این حال نباید بدون دستکش کار تمیز کردن میوه را انجام داد. البته اگر به صورت دستی این کار انجام شود نیاز به دستکش بیشتر می‌شود در هر صورت زمانی نیز وجود دارد که با استفاده از ماشین آلات میوه‌ها شسته می‌شوند که دخالت دست در این کار به شدت کم است و نیاز به انسان نخواهد بود. در هر صورت حتی در روش مکانیکی آن نیز باید از دستکش استفاده کرد زیرا امکان هر نوع آلودگی وجود خواهد داشت.

جداسازی میوه‌های مرغوب

نکته دیگری که برای میوه خشک باید در نظر داشت به کار بردن میوه‌های مرغوب است در هر صورت نباید از میوه‌هایی استفاده کرد که کرم خورده و نامرغوب هستند و کیفیتی در آن‌ها وجود ندارد. بنابراین باید این مطلب را در نظر داشت که میوه‌هایی که دارای مرغوبیت هستند میوه خشک‌های بهتری را از آن‌ها می‌توان به دست آورد.

میوه‌های درشت‌تر

زمانی که قرار است از میوه برای خشک کردن استفاده شود باید میوه‌هایی را به کار برد که از نظر اندازه درشت‌تر باشند به نوعی از سایر میوه‌ها گوشتی‌تر باشند. در این صورت است که در زمان خشک کردن میوه می‌توان کیفیت بهتری را برای میوه در نظر داشت و اندازه میوه در خشک شدن نیز به شکل مطلوبی در خواهد آمد.

میزان درجه حرارت

درجه حرارت برای میوه خشک بسیار مهم است زیرا میوه خشک باید در دمای مناسبی برای خشک کردن قرار داده شود، البته در روش‌های مکانیکی به راحتی می‌توان از دمای تنظیم شده استفاده کرد و میوه خشک‌های مطلوبی را به دست آورد.

در این زمان است که برای ایجاد میوه خشک به صورت دستی باید در میزان درجه حرارتی که برای میوه خشک در نظر گرفته می‌شود نهایت توجه را به کار برد. در این صورت است که میوه در درجه حرارت ملایم به راحتی خشک می‌شود و تمامی رطوبتی که در میوه وجود دارد از بین خواهد رفت.
بنابراین میزان درجه حرارت اگر از میزان استانداردی که برای آن در نظر گرفته می‌شود بیشتر شود باعث خواهد شد که میوه خشک مناسبی را به دست نیاورد.

اصول بهداشتی در میوه خشک

محل ذخیره مناسب و جلوگیری از ورود حشرات موذی

زمانی که میوه خشک تهیه می‌شود باید مکان مناسبی را برای نگهداری آن در نظر داشت در این صورت باید از ورود گرد و غبار و یا هوای آلوده یا ورود حشرات موذی بر روی میوه خشک جلوگیری کرد.

برای این کار باید بعد از خشک شدن میوه آن‌ها را در داخل ظرف‌های دربسته‌ای قرار داد که تمیز هستند و این کار را با دقت زیادی انجام داد. بنابراین میوه خشک‌هایی که امکان دارد در مرحله خشک شدن شکسته شده باشند را باید از سایر میوه‌های خشک جدا کرد تا بتوان میوه خشک یک دستی را ایجاد کرد.
با این حال میزان مرغوبیت میوه خشک بسیار مهم است که تا چه میزان نکات بهداشتی در آن رعایت شده است.

انبار مناسب برای میوه خشک

نکات مناسب برای انبار میوه خشک را حتما رعایت کنید. زمانی که از انبار برای میوه خشک استفاده می‌شود باید درجه و میزان حرارت خوبی را برای میوه خشک در نظر داشت.

یکی از نکاتی که برای اصول بهداشتی در میوه خشک باید رعایت شود میزان درجه حرارتی است که برای انبار و مکان‌هایی که قرار است میوه خشک در آن نگهداری شود خواهد بود. با این حال درجه حرارت زیاد برای میوه خشک مناسب نخواهد بود زیرا باعث می‌شود که در مدت زمان طولانی میوه خشک از بین برود.
در هر صورت باید دمایی را که برای انبار در نظر گرفته می‌شود را تنظیم کرد و بهترین دمایی که می‌توان برای این کار در نظر داشت 10 الی 15 درجه سانتیگراد خواهد بود. بنابراین میزان خنکی مناسبی برای میوه خشک باید وجود داشته باشد زمانی که دمای انبار به گرم‌ترین و یا سرد‌ترین حالت خود در بیاید، نمی‌توان گفت که دمای مناسبی برای میوه خشک خواهد بود در نتیجه باید دمای متعادلی را برای این کار ایجاد کرد.
با این حال میوه خشک می‌تواند به شکل قابل قبولی در دمای مطلوب نگهداری شود و زمان زیادی را برای استفاده از میوه خشک در نظر داشت.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *