طعم دهنده

میوه خشک یکی از محصولاتی است که به عنوان یک میان وعده از آن می‌توان بهره برد، در این صورت است که تنها میان وعده بودن آن نمی‌تواند تنها کارایی باشد که از میوه خشک می‌توان به دست آورد. در این صورت است که از میوه خشک می‌توان به عنوان یک ماده طعم دهنده در غذا‌های اصلی نیز به کار برد.

عمده میوه‌هایی که به صورت خشک شده در بازار فروش میوه خشک وجود دارند بیشتر میوه‌هایی هستند که حالت گوشتی دارند و به میزان زیادی می‌توانند حجم داشته باشند.

میوه‌های خشک پر مصرف

  • انجیر
  • آلو
  • کشمش
  • زردآلو و هلو

با این حال از این میوه‌ها به صورت خشک شده بیشترین استفاده را می‌توان برد زیرا به میزان زیادی نیز مصرف می‌شوند، با این حال در فصل‌هایی که میزان تولید این نوع از میوه‌ها بیشتر است به راحتی می‌توان به صورت عمده آن‌ها را خشکاند و برای زمان‌هایی که فصل این نوع از میوه‌ها نخواهد بود از خشک شده آن‌ها استفاده کرد.

میوه خشک در غذا

خرما

اثرات مهم مصرف میوه خشک را جدی بگیرید. خرما یکی از میوه‌هایی است که بیشترین مصرف را توانسته است به خود اختصاص دهد در این زمان است که میوه خرما میزان آب بسیار کمی را به خود اختصاص می‌دهد و قند بیشتری را در خرما می‌توان انتظار داشت.
بنابراین خرما یکی از میوه‌هایی است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و می‌توان گفت که میزان انرژی که می‌توان از خرما دریافت کرد معادل با پنج برابر میوه‌های دیگری مانند پرتقال و سیب خواهد بود. بنابراین به راحتی می‌توان از خرما خشک شده در رژیم‌های غذایی استفاده کرد.
به کار بردن خرما خشک شده در برخی از کیک‌ها نیز کاربرد دارد که به آن‌ها کیک‌های خرمایی گفته می‌شود که طعم و مزه بسیار خوبی خواهد داشت.

انجیر

یکی از میوه‌های دیگری که به شدت از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است میوه انجیر است که از طعم دلپذیر و مطبوعی نیز برخوردار است. انجیر ساختاری مانند گلابی دارد و از نظر ظاهری اندازه‌ای نسبتا کوچک دارد و این که خشک شده آن نیز باعث می‌شود که اندازه آن کوچک‌تر نیز به نظر برسد.

انجیر خشک را می‌توان به صورت خشک شده در روز مصرف کرد و یا در برخی از موارد به عنوان مخلوطی از آجیل نیز در نظر گرفته می‌شود. با این حال مخلوط انجیر خشک شده با آب نیز ترکیب خوبی را ایجاد خواهد کرد و یک نوشیدنی با شیرینی خاص را ایجاد خواهد کرد که برای بسیار نیز طبیعی خواهد بود و برای سلامتی انسان به شدت مفید است.

آلو

یکی از میوه‌های خشک دیگری که در غذا از آن استفاده می‌شود آلو است آلو می‌تواند به شکل قابل قبولی در طعم‌های متفاوت و شکل و ساختار‌های متنوعی قرار داده شود.
در این صورت است که می‌توان گفت که آلو به شدت می‌تواند دارای طعم‌های ترش و شیرین و گاهی تنها شیرین و یا ترش باشد که طعم‌های متفاوت آن لذت بخش است و در هر صورت از هر طعم آن استفاده می‌شود. خواص آلو خشک برای بدن بسیار زیاد است.

میوه خشک در غذا

میزان اسیدی که برای آلو در نظر گرفته می‌شود به شدت کم است به همین خاطر از آلو در بیشتر غذا‌ها استفاده می‌شود و طعم دلنشینی را به غذا خواهد داد. البته طعمی که برای غذا ایجاد می‌شود به شدت بستگی به این موضوع دارد که میزان سلیقه افراد در طعم غذا به چه صورت باشد با این حال باید این نکته را نیز برای میوه خشک در نظر داشت.

کشمش

میوه خشکی به نام کشمش یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که از آن بسیار استفاده می‌شده است و یکی از اصلی‌ترین میوه خشک‌هایی بوده است که در دوران‌های متفاوت به کار برده می‌شده است.

کشمش دارای ارزش غذایی بالایی است و به میزان زیادی دارای گلوکز و قند است. با این حال زمانی که از کشمش در غذا استفاده می‌شود به راحتی در اثر بخار پخته می‌شود و باعث می‌شود که دوباره حرارت را به خود جذب کند، که این نکته باعث می‌شود که میزان میکروب‌هایی که برای کشمش امکان دارد وجود داشته باشد از بین برود. از کشمش بیشتر در رژیم‌های غذایی برای لاغری بهره برده می‌شود، زیرا میزان استفاده از کشمش برای بدن به شدت مناسب است و انرژی لازم را برای بدن ایجاد خواهد کرد.

در هر صورت میزان استفاده از کشمش به عنوان ماده کمکی به غذا می‌تواند باعث شود که ارزش غذایی آن بیشتر شود. زمانی که قرار است از کشمش استفاده شود باید آن را در آب خیس کرد در این صورت است که اگر میزان گرد و غبار بر روی کشمش ایجاد شده باشد با خیس خوردن آن از بین برود. کشمش برای غذا‌هایی که به صورت ترکیبی ایجاد می‌شوند مناسب خواهند بود بنابراین به راحتی می‌توان از کشمش در غذا‌هایی که میزان طعم دهندگی آن‌ها کمتر است استفاده کرد.

زردآلو و هلو

زردآلو و هلو جزو میوه‌هایی هستند که در فصل مشخصی از سال می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت که بیشتر در فصل تابستان می‌توان از این دو میوه استفاده کرد.

با این حال در فصل‌های سرد سال میوه‌هایی مانند هلو و زردآلو وجود نخواهد داشت برای همین مناسب خواهد بود که از خشک شده آن‌ها استفاده کرد.

از قطعات خشک شده هلو و زردآلو می‌توان در برخی از غذا‌ها استفاده کرد که بیشتر به عنوان طعم دهنده به کار برده می‌شوند.

از کنسرو آن در پخت کیک نیز می‌توان استفاده کرد در هر صورت از هلو و زردآلو به شکل ترکیبی نیز می‌توان بهره برد. میوه خشک‌هایی که به صورت ترکیبی به کار می‌روند برای میان وعده مناسب‌تر خواهند بود.

بنابراین در این نوع از ترکیب میوه خشک تمامی میوه‌هایی قرار داده می‌شوند که مخلوطی از میوه‌های چهار فصل خواهد بود و طعم‌های متفاوتی را در یک ترکیب به راحتی می‌توان ایجاد کرد و از خوردن آن لذت فراوانی را برد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *